Způsoby krytí
U střešní břidlice rozlišujeme mezi mnoha způsoby krytí. Tato krytí se rozlišují jednak tvarem kamenů a jednak jejich rozměry.
Volba způsobu krytí vychází z několika hledisek. Může být dána například místně obvyklým používaným krytím, tzn.tradicí. Může se odvíjet podle architektury dané stavby nebo podle některých specifických parametrů střechy. Těmito parametry jsou především myšleny sklony a tvary střešních ploch.
Při volbě velikosti formátů u jednotlivých způsobů krytí obecně platí, že čím menší střešní plocha, tím je vhodnější zvolit spíše menší formát. Může jít ale i o vzájemné kombinace. Hlavní plocha střechy se pokryje např.formátem 40x40cm nebo 30x30cm a menší plochy, jako třeba vikýře nebo komíny se pokryjí stejným tvarem kamene, ale menšího rozměru, např. 20x20cm nebo 25x25cm.
Rozdíly mezi jednotlivými způsoby krytí Vám rádi vysvětlíme a s volbou toho nejvhodnějšího Vám rádi poradíme.
vzorky
Německé krytí - čtverec s obloukem
Je to ekonomické krytí se vzhledem, připomínajícím dražší šupinové krytí. Sklon stoupání řad je závislý na sklonu střešní plochy. Nejčastěji se užívá čtverce 30×30, ale je možné krýt s formáty 25×25. Formát 20×20 je určen pouze pro krytí svislých stěn (fasády, komíny, čela vikýřů, aj.).
Německé šupinové krytí pravidelné
Toto krytí je prováděno pravidelnými šupinami a je ekonomičtější ve srovnání se staroněmeckým krytím z nepravidelných šupin. Sklon stoupání řad je závislý na sklonu střešní plochy. Používají se šupiny ve standardizovaných velikostech 34×28, 32×28, 30×25, 28×23, 26×21, 24×19, 22×17, 20×15.